Wizyta marszałka

wtorek, 18.09.2012 09:30

24 sierpnia 2012r. Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas odwiedził Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu. Celem spotkania było zapoznanie się marszałka z przebiegiem prowadzonej inwestycji pn.: „Budowa Bloku Operacyjnego wraz z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Centralną Sterylizatornią przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu”.
Podczas wizyty marszałkowi towarzyszyli również:
  • Prezydent Miasta Elbląga - Grzegorz Nowaczyk oraz
  • Przewodniczący Rady Miasta - Jerzy Wcisła.

- Budowa ta jest dla nas najważniejszym wydarzeniem inwestycyjnym w prawie 25-letniej historii naszej placówki - mówi Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. - Jest to dla naszego szpitala prawdziwy milowy krok w przyszłość.

Inwestycja warta jest 57 450 235,29 złotych. Powierzchnia nowego pawilonu to około 11 tys. m2. Budynek będzie posiadał dwie kondygnacje nadziemne i jedną podziemną.

Na I piętrze będzie znajdował się Blok Operacyjny z ośmioma salami operacyjnymi oraz salą wybudzeń i zapleczem. Będzie on wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Na wysokim parterze znajdować się będzie Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Centralna Sterylizatornia.

W ramach Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii powstaną dwie sale wyposażone w pięć łóżek, dwie sale jednoosobowe oraz jedna izolatka. Sale pięciołóżkowe będą posiadać wewnętrzne punkty obserwacyjne w celu zapewnienia ciągłości i fachowości opieki nad pacjentem. Dzięki odpowiedniemu usytuowaniu izolatek, obok poczekalni, znacznie ułatwiony zostanie kontakt chorego z rodziną bez konieczności wchodzenia na teren oddziału. Nowo powstały oddział zwiększy też ilość przyjmowanych chorych z uwagi na zwiększoną liczbę stanowisk.
Wszystkie kondygnacje w nowym pawilonie będą w pełni dostosowane dla osób niepełnosprawnych.

Zaprojektowana Centralna Sterylizatornia zlokalizowana będzie na wysokim parterze z bezpośrednim połączeniem z Blokiem Operacyjnym. Usprawni to transport materiałów i narzędzi wysterylizowanych. Centralna Sterylizatornia będzie podzielona na trzy strefy: brudną, czystą
i sterylną. Brudny materiał, wychodzący z sali operacyjnej, musi przejść przez strefę czystą i trafić do sterylnej, pokonując przelotowe parowe myjnie oraz przelotowe sterylizatory parowe lub gazowe. Z uwagi na rozbudowę i zastosowanie nowych technologii zwiększy się wydajność pracy Centralnej Sterylizatorni.

Inwestycja we wszystkich swych aspektach wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i komfortu pobytu pacjenta w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu.

Planowane zakończenie inwestycji 30.06.2013r.